Skúška - gibova

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Skúška
Termíny

Termíny sú záväzné, študenti sa sami na ne prihlasujú v MAISe. Každý študent má nárok na riadny a opravný termín. Nárok na dekanský termín majú všetci študenti, ktorí spĺňajú pokyny dekana k tomuto termínu. Študent si sám volí, kedy príde na jednotlivé termíny. Mais automaticky eviduje počet termínov pre každého študenta.

predtermín:  10.5.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)

termíny:
pre druhákov:  17.5.2019, 11:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     24.5.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     31.5.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                      7.6.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                    21.6.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                    28.6.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     
pre prvákov:    17.5.2019, 11:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     24.5.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     31.5.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                      7.6.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     14.6.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     21.6.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)
                     28.6.2019, 10:00, miestnosť PK4 - AVWS (Aula fyziky)

V prípade choroby treba poslať e-mail a ospravedlniť neúčasť do jedného pracovného dňa. V opačnom prípade termín prepadá a neúčasť je neospravedlnená.
Forma skúšky

Forma skúšky je písomná (preto treba písať všetko a čitateľne). Na skúške bude teória a príklady. Prebieha 90 minút (teória 55 minút, 5 minút prestávka, príklady 30 minút).

Písomka bude pozostávať z 7 - 8 teoretických otázok a 3 príkladov.
Na písomke 6 - 7 otázok bude z každej prebranej kapitoly:
Fyzika: (Skaláry a vektory, Kinematika HB, Dynamika HB, Kmity, Vlny, Fyzikálne polia)
Fyzika 1: (Skaláry a vektory, Kinematika HB, Dynamika HB, Dynamika sústavy HB a tuhého telesa, Kmity, Vlny, Náuka o teple).
Jedna až dve otázky budú na odvodenie (spravidla sú najviac bodované), ostatné otázky budú na definície, pojmy, zákony a pod. bez odvodenia, jedná otázka bude s výberom správnej odpovede aj s fyzikálnym odôvodnením a jedna na aplikáciu poznatkov podobne ako to bolo v kontrolkách na  prednáške.
Príklady budú zo zbierky, z ktorej sa rátali príklady na cvičení (pozri v materiáloch z prednášky časť Čo sme sa naučili). V príkladoch budú zmenené čísla alebo vymenený postup výpočtu.
Riešenie príkladu pozostáva zo zadania príkladu, všeobecného riešenia (bez čísel), riešenia s číslami, výsledku, obrázku (ak je potrebný k riešeniu).

 
Za skúšku môže študent získať maximálne 80 bodov. Podmienkou úspešného vykonania skúšky je získať na skúške minimálne 41 bodov. Študent uzavrie predmet a získa príslušný počet kreditov vtedy, ak získa nadpolovičný počet bodov zo zápočtu aj so skúšky.

Vyhodnotenie skúšky prebieha po skúške, o jeho termíne budete informovaní na skúške. Slúži k nahliadnutiu do písomiek, vysvetleniu chýb, prepočtu bodov, ale aj k doplneniu písomky najmä, ak chýbajú nejaké body (od 35 do 40 bodov).

Obsah skúšky

Obsah skúšky je totožný s obsahom prednášok (pozri v materiáloch z prednášky časť Čo sme sa naučili, prečiarknuté pojmy sa učiť netreba). Odporúčam používať doporučenú študijnú literatúru, prip. poznámky z prednášok.  

Pri definíciách sa treba naučiť slovnú interpretáciu, matematicky zápis, popísať veličiny v definíciách a uviesť jednotku definovanej veličiny. Pri odvodeniach treba vedieť okomentovať postup odvodenia, vzťahy z ktorých sme vychádzali, prípadne nakresliť obrázky, popísať veličiny v odvodenom vzťahu a uviesť aj slovnú formuláciu.
Príklady pozostávajú zo zápisu, obrázku (ak je potrebný), všeobecného riešenia, riešenia s číslami, výsledku a odpovede.

Na skúšku si treba doniesť dvojhárok plus 4 čisté papiere, pero, kalkulačku, identifikačnú kartičku alebo aspoň občiansky preukaz. V zmysle Etického kódexu na FEI, upozorňujem na zákaz používania ťahákov a iných pomôcok na skúške, vrátane mobilov a špeciálnych hodiniek. Všetko má byť uložené v taške, nie na stole alebo vo vrecku (vrátane mobilov!!). V prípade nájdenia ťahákov je skúška bodovaná počtom 0 bodov, teda študentovi prepadá termín. Akékoľvek vyjednávanie nemá zmysel.

Oblečenie na skúšku: nevhodné: páni - krátke nohavice,  dámy - krátke nohavice, krátka sukňa a šaty, veľké výstrihy a priesvitné oblečenie
Príprava na skúšku

Na skúšku sa treba pripravovať minimálne týždeň, nielen čítať prednášky, ale si ich aj písať na papier a pri tom hovoriť. Pozrite aj aplety a videá k jednotlivým prednáškam v časti Prednášky - materiály. Ak niečo neviete treba prísť na konzultácie. Cez e-mail odpovedám len na dôležité informácie a to cez pracovný týždeň v pracovnej dobe.
  
Konzultácie  - ku skúške prebiehajú u mňa v kancelárii, v stredu od 9:30 - 11:00 hod.,  v iný deň po dohode.
 
Literatúra:
1. Olčák D., Gibová Z.: Mechanický pohyb častice a telesa, TU, Košice, 2014
2. Gibová, Z.: doplnkový učebný materiál - mechanické vlnenie
3. Gibová, Z.: doplnkový učebný materiál - fyzikálne polia
4. Hlaváčová, J., Ziman J., Kovaľaková, M., Zagyi, B.: Fyzika I, Elfa, Košice, 2005
5. Hlaváčová, J., Ziman J., Kovaľaková, M., Zagyi, B.: Fyzika II, Elfa, Košice, 2007
6. Hlaváčová, J., Kovaľaková, M., Kladivová, M., Ševčovič, L.: Úlohy z fyziky, Elfa, Košice, 2010
7. zbierka príkladov (v časti na stiahnutie)
Kontakt: zuzana.gibova@tuke.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky