História  Životopisy fyzikov     

Aplety

Úvod

Ďalšia
 časť

 
   Aristoteles zo Stageiry
   
Albert Einstein
   
Loránd Eötvös 
    Galileo Galilei
    James Prescott Joule
    Isaac sir Newton
    James Watt  

 

James Prescott Joule (1818 - 1889)

Narodil sa 24.12.1818 v Salforde pri Manchestri, v v rodine majiteľa pivovaru. Bol vychovávaný do 15-tich rokov doma, kvôli slabej telesnej výkonnosti. Neskôr študoval súkromne chémiu, fyziku a matematiku u významného anglického fyziky a chemika Johna Daltona. Upozornil na seba už ako 20 - ročný vynálezom elektrického motora. otec mu zariadil laboratórium, v ktorom sa začal zaoberať výskumom elektromagnetických javov. Popri vedeckej práci sa spolu so svojim bratom staral o pivovar, ktorý v roku 1854 predal a výlučne sa venoval vedeckej práci. Bol členom Londýnskej kráľovskej spoločnosti. V roku 1878 sa odobral na odpočinok. Zomrel 11.10.1889 v Salforde.


Vedecký prínos
Joule ako fyzikálna jednotka

 

Vedecký prínos
Vynašiel elektrický motor, v ktorom používal otáčavý pohyb vodiča s prúdom v magnetickom poli. 
V roku 1840 objavil, že sa telesá dajú zmagnetizovať len do určitého ,,nasýteného stavu", ktorý nie je možné prekročiť.

Pokusne skúmal aké teplo sa vyvinie pri prechode prúdu vodičom, ktorý zhrnul do zákona, podľa ktorého teplo vyvinuté vo vodiči, ktorým prechádza elektrický prúd za jednu sekundu je priamoúmerný štvorcu prúdu a elektrickému odporu vodiča. tento zákon bol pomenovaný podľa neho, resp. sa nazýva Jouleov - Lenzov zákon, pretože Jouleov zákon potvrdil rozsiahlymi experimentmi ruský fyzik E. Ch. Lenz.

Hľadal mechanický ekvivalent tepla, čím sa predtým rozumela mechanická práca, pri ktorej zmena mechanickej energie sústavy sa rovná jednotke tepla (dnes sa pojem mechanický ekvivalent tepla už nepoužíva, pretože sa teplo vyjadruje v rovnakých jednotkách ako energia a práca, zatiaľ čo kedysi sa teplo vyjadrovalo v iných jednotkách ako práca alebo energia).
Pri pokusoch s elektrinou zistil, že zmenou mechanickej energie sa uvoľňuje teplo.

Zaujímal sa o vlastnosti plynov, ktoré Joule ako prvý preskúmal experimentálne aj teoreticky z hľadiska molekulárno kinetických predstáv. V tejto oblasti vypočítal rýchlosť neusporiadaného tepelného pohybu molekúl plynu, skúmal závislosť tejto rýchlosti na teplote ; teoreticky zdvôvodnil Boyleov - Mariottov zákon a Gayov - Lussacov zákon, určil merné teplá niektorých plynov a objasnil podstatu tlaku plynu na steny nádoby. 
Spolu s fyzikom W. Thomsonom (neskôr sa volal lord Kelvin) objavili, že pri prechode volne sa rozpínajúceho sa plynu z nádoby s vysokým tlakom, teplota väčšiny plynov aj vzduchu poklesne (Jouleov - Thomsonov  jav).


Joule ako fyzikálna jednotka
Joule je jednotkou práce, energie a tepla.
Definícia: Joule je práca, ktorú vykoná stála sila 1 newton pôsobiaca na dráhe 1 meter v smere sily.  (1 J = 1 N . m)