Prečo pes a aj iné zvieratá, ktoré sa namočia do vody, keď z nej vyjdú, sa párkrát otrasú. Aký fyzikálny zákon pri tom inštinktívne využívajú?

Základné pojmy: vzájomné pôsobenie telies, sila, prvý Newtonov pohybový zákon, zotrvačné a gravitačné vlastnosti telies, inerciálna a neinerciálna vzťažná sústava, druhý Newtonov pohybový zákon, hybnosť, hmotnosť, tretí Newtonov pohybový zákon, akcia a reakcia

2.1 Newtonove pohybové zákony         

Zopakujte si:
1. Pri priamočiarom pohybe sa teleso pohybuje po .............. a pri krivočiarom pohybe je jeho trajektóriou ............... .
2. Rýchlosť telesa pri rovnomernom priamočiarom pohybe je konštantná a jeho zrýchlenie je ................. .
3. Okamžité zrýchlenie je definované ako prvá derivácia ............. podľa ............., čo matematicky môžeme zapísať.................. .
4. Ak sa teleso pohybuje s konštantným nenulovým zrýchlením, aký pohyb vykonáva? Ako môžme vyjadriť jeho dráhu a rýchlosť? 
Odpovede

 


Kinematika
sa zaoberá opisom pohybu telesa (opisuje dráhu, rýchlosť a zrýchlenie), dynamika súvislosťami medzi zmenou pohybového stavu telesa a príčinami, ktoré uvedenú zmenu spôsobili. 
Dynamika je založená na troch základných princípoch, ktoré vyslovil v r. 1678 Isaac Newton. Tieto zákony tvoria základ teórie, dnes nazývanej newtonovská (klasická) mechanika. Táto teória nemá všeobecnú platnosť, pretože pomocou nej nie je možné vysvetľovať prípady, keď rýchlosť interagujúcich objektov nie je zanedbateľná voči rýchlosti svetla a ani v prípadoch, keď interagujúcimi objektami sú  mikročastice (napr. stavebné častice atómu). Klasická mechanika má však nesmierny význam, pretože pomocou nej je možné skúmať pohyb objektov, ktoré sú relatívne malé, ale aj také, ktoré dosahujú astronomické rozmery.  

V tejto časti sa budeme zaoberať Newtonovými pohybovými zákonmi, budeme definovať príslušné fyzikálne veličiny, pouvažujeme o niektorých ich dôsledkoch a ukážeme ako riešiť úlohy z tejto problematiky. Všetky tieto poznatky budeme vzťahovať na hmotný bod, teda podobne ako v kinematike, zavedieme model hmotného bodu. Pod ktorým budeme rozumieť teleso, ktorého rozmery sú vzhľadom na ostatné rozmery, o ktorých sa pri danom pohybe uvažuje, za zanedbateľné.

 

Obsah:
1. Prvý Newtonov pohybový zákon
    - Vzájomné pôsobenie telies
    - Príklady
2. Druhý Newtonov pohybový zákon
    - Hmotnosť a hybnosť
    - Druhý Newtonov pohybový zákon
    - Príklady
3. Tretí Newtonov pohybový zákon
    - Príklady
4. Súhrn

 

 Použitá literatúra:
1.
Bludov, M. I.: Besedy o fyzike, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava, 1979
2. CD Encyklopédia vesmíru
3. Hlaváčová, J., Ziman, J., Kovaľaková, M., Zagyi, B.: Fyzika I., TU FEI, Košice, 2005
4. Olčák, D.: Fyzika 1., TU Stavebná fakulta, Košice, 1996
5. Olejár, M., Olejárová, I.: Fyzika 2., Zbierka vyriešených príkladov, Young Scientist, Bratislava
6. Zámenčík, J.: Prehľad stredoškolskej fyziky., Alfa, Bratislava, 1984