Cvičenie 1 - Práca v prostredí systému Linux

Cieľom prvého cvičenia je zoznámiť sa s prácou v príkazovom riadku v prostredí Linux.

Úvod

Návody na cvičenia dodržiavajú nasledujúce formátovanie:

Výpisy z obrazoviek sú označené ako:

Tento text by ste mali vidieť na obrazovke.

Dôležité upozornenia sú zobrazené ako:

Prečítajte si upozornenia najprv než budete pokračovať ďalšou úlohou!

Zadania úloh sú zobrazené ako:

Úloha 1.0

Prečítajte si návod na prvé cvičenie.

Prihlásenie na vzdialený server

Pre prihlásenie na vzdialený server sa používa SSH klient PuTTY:

  1. Zadajte IP adresu vzdialeného servera a kliknite na Open.

    Prihlásenie cez PuTTY

  2. Pri prvom prihlásení je potrebné potvrdiť platnosť bezpečnostného kľúča servera.

    Prihlásenie cez PuTTY

  3. V okne terminálu zadajte svoje prihlasovacie meno student a heslo student.

Práca so súbormi a adresármi

Po prihlásení je pracovný adresár nastavený na domovský adresár pre používateľa /home/student. Nasledujúca tabuľka uvádza niektoré základné príkazy systému Linux.

PríkazPopis
pwd Vypíše aktuálny pracovný adresár.
ls [adresár] Vypíše zoznam súborov a podadresárov v zadanom adresári. Príkaz ls bez zadaného názvu adresára zobrazí zoznam súborov v aktuálnom pracovnom adresári.
cd .. Aktuálny adresár sa nastaví na rodičovský adresár, t.j. ak je aktuálny adresár /home/student, po príkaze cd .. bude aktuálny adresár /home, koreňový adresár je označený /.
cd [adresár] Nastaví aktuálny adresár, je možné zadať úplnú cestu, napr. /home/student, alebo názov relatívne k aktuálnemu adresáru, t.j. ak je aktuálny adresár /home, cd user sa prepne do podadresára /home/user.
mkdir [adresár] Vytvorí nový adresár so zadaným názvom.
rm [súbor] Zmaže zadaný súbor.
rm * Zmaže všetky súbory v aktuálnom adresári.
rm -R [adresár] Rekurzívne zmaže zadaný adresár a všetky jeho súbory a podadresáre.
less [súbor] Zobrazí na obrazovku obsah textového súboru ktorý je možné stránkovať klávesmi Page Up / Page Down. Pre ukončenie zobrazovania súboru stlačte q. Príkaz less môžete použiť aj na stránkovanie výstupu iných príkazov, napr. ak výpis ls obsahuje veľa súborov, môžete ich stránkovať príkazom ls | less.
cp [zdroj] [cieľ] Skopíruje zdrojový súbor do cieľového adresára/súboru.
mv [zdroj] [cieľ] Premenuje zdrojový súbor na cieľový resp. ho presunie do cieľového adresára.
clear Vymaže obsah obrazovky.
logout Odhlásite sa z príkazového riadku (PuTTY okno sa uzavrie a musíte sa znovu pripojiť).
sudo reboot now Reštartuje vzdialený server!, Všetci používatelia pripojení na server budú odhlásení a je potrebné zavrieť okno PuTTY a znovu sa prihlásiť po určitom čase. Pre prevzatie administrátorských práv znovu zadajte heslo pre používateľa student.

Pri editovaní príkazov v príkazovom riadku môžete listovať medzi predchádzajúcimi príkazmi, ktoré ste zadali klávesami šípka hore / šípka dole. Klávesou Tab môžete automaticky doplniť názvy príkazov alebo súborov, napr. ak zadáte:

ls /home/s

a stlačíte Tab, do príkazového riadku sa automaticky doplní celý názov adresára:

ls /home/student/

Inštalácia softvéru

Operačný systém Linux existuje vo viacerých distribúciách, ktoré sa odlišujú verziou jadra systému a nainštalovaným softvérom. Dodatočný softvér sa inštaluje pomocou manažéra inštalačných balíčkov, ktorý je potrebné spustiť s právami administrátora. Pre inštalovanie softvéru sa používa príkaz sudo yum install [názov balíčka], ktorý automaticky doinštaluje všetky závislosti potrebné pre balíček.

Úloha 1.1

Nainštalujte textový editor nano:

  1. Spustite inštaláciu príkazom sudo yum install nano.
  2. Pre prevzatie administrátorských práv znovu zadajte heslo pre používateľa student. Systém požaduje zadať heslo iba pri prvom použití príkazu sudo, ak sa neodhlásite zo servera, ďalšie sudo príkazy už nebudú vyžadovať heslo.
  3. Potvrďte kopírovanie a inštaláciu stlačením klávesy y.

Editovanie textových súborov

Nano je jednoduchý textový editor, ktorý spustíte príkazom nano, alebo nano [súbor]. Nasledujúca tabuľka uvádza niektoré klávesové skratky.

PríkazPopis
Ctrl+x Ukončenie editora, ak ste zmenili súbor, je potrebné zadať y / n ak chcete zmeny uložiť.
Ctrl+k Vystrihne a skopíruje aktuálny riadok (riadok sa zmaže ale je skopírovaný v schránke).
Ctrl+u Prilepí vystrihnutý riadok na aktuálnu pozíciu.
Ctrl+g Zobrazí popis ďalších príkazov.

Úloha 1.2

V domovskom adresári /home/student vytvorte podadresár s vaším priezviskom (všetky písmená malé bez diakritiky). Prepnite sa do adresára s vaším priezviskom a vytvorte súbor [priezvisko].txt s ľubovoľným textom. Po uložení a ukončení nano editora zobrazte obsah súboru na obrazovku. Potom zmažte celý adresár s vaším priezviskom.

Kopírovanie textu a sťahovanie súborov na vzdialený server

Ak skopírujete text do schránky na počítači v učebni napr. z okna prehliadača, prepnite sa späť do PuTTY a v okne terminálu kliknite pravým tlačidlom. Text sa skopíruje na miesto aktívneho kurzora.

Pre sťahovanie súborov na vzdialený server z Internetu môžete použiť príkaz wget [URL adresa súboru]. wget nainštalujete príkazom:

yum install -y wget

Štandardne wget ukladá sťahované súbory do aktuálneho adresára.

Premenné prostredia

Nastavenia programov sa ukladajú v premenných prostredia. Všetky nastavené premenné a ich hodnoty sa vypíšu príkazom env (pre stránkovanie zadajte env | less). Vypísať hodnotu jednej premennej je možné s príkazom echo $[premenná], napr. echo $PATH vypíše zoznam adresárov v ktorých sa prehľadávajú spustiteľné príkazy (ak program nie je v adresári uvedenom v PATH premennej, pri jeho spustení je potrebné zadať celú cestu k spustiteľnému súboru, nie len jeho názov, to platí aj pre súbory ktoré sú v aktuálnom adresári kde je potrebné zadať cestu ./[program].

Dočasne je možné nastaviť systémovú premennú príkazom export [premenná]=[hodnota]. V novej hodnote sa môžete odkazovať na aktuálnu hodnotu premennej cez zápis $[premenná], napr. zápis:

export PATH=$PATH:/home/student/install

do zoznamu adresárov PATH pridá dvojbodku a adresár /home/student/install.

Nastavenie cez príkaz export nastaví hodnotu premennej iba pre aktuálne pripojenie, ak chcete nastaviť premenné natrvalo aj pre nové prihlásenia do systému pre všetkých používateľov musíte postupovať nasledovne:

  1. V adresári /etc/profile.d ako administrátor vytvoríte nový súbor s príponou .sh, napr. nastavenia.sh.
  2. Do súboru zapíšete príkaz export, v jednom súbore môžete nastaviť viacero premenných.
  3. Zmeny sa prejavia až po novom prihlásení (odhlásite sa príkazom logout), alebo po spustení príkazu source [cesta k súboru s nastaveniami].

Úloha 1.3

Trvalo nastavte premennú označenú vaším priezviskom a s hodnotou vášho mena. Súbor v adresári /etc/profile.d pomenujte [priezvisko]-nastavenia.sh. Znovu sa prihláste a otestujte hodnotu premennej príkazom echo, potom ako administrátor zmažte váš súbor s nastaveniami v /etc/profile.d/.

Sieťové nastavenie

IP adresu vzdialeného servera môžete zobraziť pomocou príkazu ip addr show. Program vypíše informácie o všetkých sieťových zariadeniach na serveri, napr.:

1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
    inet6 ::1/128 scope host
       valid_lft forever preferred_lft forever
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP qlen 1000
    link/ether 00:1d:d8:b7:1c:1e brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet 147.232.202.91/24 brd 147.232.202.255 scope global eth0
    inet6 fe80::21d:d8ff:feb7:1c1e/64 scope link
       valid_lft forever preferred_lft forever

Pripojenie internetu je na zariadení eth0 s adresou inet, ktorá by mala zodpovedať adrese s akou sa prihlasujete na server s PuTTY.

IP adresa počítača v učebni z ktorého sa prihlasujete na server cez PuTTY je uložená v systémovej premennej SSH_CLIENT, napr. echo $SSH_CLIENT vypíše:

147.232.25.203 58460 22

Na testovanie spojenia medzi počítačmi môžete použiť príkaz ping [IP adresa], ktorý začne vypisovať informácie o doručení správ z cieľového počítača, výpis môžete ukončiť klávesmi Ctrl+c.

Služby

Procesy, ktoré musia byť spustené neustále na pozadí sa v Linuxe spúšťajú ako služby. Zoznam služieb a ich stav spustenia je možné zobraziť príkazom sudo service --status-all. Službu je možné zapnúť, vypnúť alebo reštartovať príkazmi:

Úloha 1.4

Reštartujte službu crond.